pompa ropy koło Braniewa

Ropa naftowa koło Braniewa? Wkrótce ruszą odwierty

Latem tego roku ruszą odwierty PGNiG mające potwierdzić obecność ropy naftowej i gazu w okolicach Braniewa w województwie warmińsko-mazurskim.

Poszukiwania złóż mają odbywać się w tzw. obszarze „Górowo Iławeckie”, obejmującym kilka gmin i miast w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego.

– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w województwie warmińsko-mazurskim posiada jedną koncesję. Jest to koncesja nr 47 /2001/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze „Górowo Iławeckie”. Swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Braniewo, Lelkowo, Płoskinia, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Kiwity, Lidzbark Warmiński oraz miasta Pieniężno, Ornetę, Górowo Iławeckie (łączna powierzchnia wynosi ponad 1094 km2) – informuje PGNiG.

– Budowany jest plac, na którym stanie urządzenie wiertnicze z całą niezbędną infrastrukturą. Obecnie nie planujemy poszukiwań w innych częściach woj. warmińsko-mazurskiego. Dalsze decyzje zapadną po uzyskaniu wyników planowanego odwiertu – informuje PGNiG.

w 2010 roku podczas bumu na gaz łupkowy w Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim na tym samym obszarze dokonano pięć odwiertów. Po badaniach geologicznych szybko okazało się, że gazu w tym regionie jest mniej niż pierwotnie sądzono i zrezygnowano z jego wydobycia. Wtedy na przeszkodzie w wydobyciu gazu z łupków stały na przeszkodzie niskie ceny ropy i nieopłacalność procesu. Teraz jednak z powodu podwyżek ceny ropy sytuacja się zmieniła.

 

 

 

 

region koło Braniewa z odwiertami Ropy naftowej i gazu
Mazury