Toaleta kompostująca / separacyjna – zestaw do samodzielnej budowy – Vincent Van

Toalety separujące – do kampera, przyczepy kempingowej i domku off-grid

Toalety kompostujące na działkę 

Akcesoria do toalet separacyjnych/kompostujących TROBOLO

Toaleta kompostująca – czym jest i jak działa?

 

Znalezienie ekologicznych rozwiązań we współczesnym świecie nie jest łatwym zadaniem. Wiele  aspektów naszego codziennego życia opiera się na współczesnej technologii, a wiele z nich stało się tak powszechne, że prawie nie myślimy o ich wpływie na naszą planetę. Pomyśl na przykład o toalecie w Twoim mieszkaniu.

 

Jeśli przeciętnie osoba spłukuje toaletę pięć razy dziennie przez 365 dni, to spłukuje 1,825 razy w ciągu roku, plus lub minus jedna spłuczka. Każde spłukiwanie zużywa 9 litrów wody, co oznacza, że każdego roku marnuje się 16425 litrów wody. Istnieje jednak pewien sposób rozwiązania tego problemu, zwany toaletą kompostowaną.

 

Czym dokładnie jest toaleta kompostująca?

Toaleta kompostująca to nie wychodek ani toaleta przenośna. Toaleta kompostująca to urządzenie, które zamienia kał w kompost. Tworzy ona bogate w tlen środowisko umożliwiające bakteriom tlenowym rozkładanie odchodów, jednakże istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby ułatwić ten naturalny proces.

 

Jak wygląda toaleta kompostująca?

Toalety kompostujące występują w dwóch różnych wersjach. Jedna z nich, konstrukcja samodzielna, mieści cały system kompostowania, zwykle pod samą muszlą. Tego typu toalety znajdują się zazwyczaj w kamperach, łodziach lub małych domach, choć niektóre z nich są umieszczane w domkach lub podobnych wiejskich domach do użytku tymczasowego. Toalety te zwykle muszą być opróżniane ręcznie, podczas gdy drugi typ nie.

 

Innym rodzajem toalety kompostującej jest toaleta centralna lub zdalna. Toalety te kierują odpady stałe i czasami płynne do zdalnego kompostownika znajdującego się gdzieś indziej na terenie posesji. Można pomyśleć o czymś w rodzaju kompostownika lub szamba. Większe systemy mogą łączyć wiele toalet, co czyni je idealnymi dla dużych domów.

 

Jak działa toaleta kompostująca?

Niezależnie od tego, czy toaleta kompostująca korzysta z systemu samodzielnego czy centralnego, nadal musi stworzyć odpowiednie środowisko dla bakterii tlenowych, aby mogły one rozkładać odpady. Wymaga to odpowiedniego poziomu wilgotności, równowagi węgla i azotu oraz temperatury. Jeśli te warunki nie są spełnione, może czekać Cię niemiła niespodzianka, gdy będziesz opróżniać lub sprawdzać swój kompost.

 

Zbyt duża ilość wilgoci w toalecie kompostującej może spowodować utonięcie bakterii oddychających tlenem, więc sztuką jest utrzymywanie toalety w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. Jako takie, wiele toalet kompostujących ma oddzielny pojemnik na mocz dla płynnych odpadów, który musi być opróżniony po napełnieniu. Inne opcje w tym zakresie, przynajmniej jeśli chodzi o modele samodzielne, obejmują kanał odpływowy. Niektóre modele pozbywają się moczu odparowując go.

 

Właściwe pozbycie się moczu pomaga również usunąć nadmiar azotu gromadzącego się w stosie kompostowym, jednak dodanie do stosu materiałów bogatych w węgiel, takich jak torf, wióry drewna czy włókno kokosowe, zapewni właściwą równowagę azotu i węgla. Wreszcie, bakterie tlenowe rozwijają się w temperaturze od 15 do 38 stopni Celcjusza. Niektórzy producenci dołączają termostaty, czujniki, automatyczne mieszadła lub dodatkowe urządzenia do utrzymania temperatury, równowagi chemicznej lub kontroli wilgotności.

 

Dlaczego toaleta kompostująca jest lepsza od szamba?

Szambo było kiedyś rozwiązaniem dla wielu społeczności wiejskich, ale niestety opcje szamba wiążą się z wieloma problemami. Są one drogie, podlegają ścisłym regulacjom i trudno je utrzymać, jeśli coś pójdzie nie tak, co może być naprawdę katastrofalne. Z drugiej strony, jeśli coś pójdzie nie tak z toaletą kompostowaną, powstanie po prostu śmierdzący bałagan.

 

Ile kosztuje toaleta kompostująca?

Średnia cena samodzielnej toalety kompostującej zaczyna się od około 800 dolarów. Bardziej zaawansowane systemy centralne będą kosztować nawet kilka tysięcy dolarów. Faktem jest, że toaleta kompostująca będzie kosztować wykładniczo więcej niż model konwencjonalny, w każdym razie w niektórych obszarach. Każdy, kto kiedykolwiek musiał wezwać hydraulika, może powiedzieć o tym, że jest to szczególny wydatek.

 

Composting Toilets

kampervan
Marcin Janicki - Vincent Van

Marcin Janicki

Na Youtubie znany jestem jako Vincent Van czyli twórca poniższego kolorowego kampera, a od niedawna również jako właściciel niniejszego sklepu Internetowego.

Od wielu lat zajmuje się budową kampervanów i popularyzacją idei vanlife w Internecie. Możecie znaleźć więcej filmów mojego autorstwa na kanale youtube, w których tworzę nowe pojazdy oraz podróżuję po Europie wraz
z psem Menelem (2 kilogramy mięśni i zębów)  🙂

Moją misją jest oferowanie markowych, sprawdzonych urządzeń do budowy kamperów i systemów off-gridowych w najniższych cenach w Polsce.

truma
maxxair
dometic
webasto
victron
kontec
fiamma
enerblock
epever
planar
votronic
campko